Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

Courteney Cox měla hrát původně roli Rachel, ale po přečtení scénáře si vybrala raději postavu Monicy.

Seriál se mohl také jmenovat “Friends Like Us,” “Six of One,” a “Across the Hall.” Název “Insomnia Cafe” byl také zvažován.

Ursula Buffay, sestra Phoebe pracovala jako servírka v seriálu “Jsem do tebe blázen”. Postavy z toho seriálu Fran a Jamie v jednom díle Přátel navštíví kavárnu, kde pracuje Phoebe a spletou si ji s Ursulou.

Phoebe je v seriálu nejstarší z přátel.

Když šel Matt LeBlanc ke konkursu, měl u sebe 11 dolarů. Za první šek si koupil večeři.

Joeyho hláška “Jak to jde?” byla zvolena čtvrtou nejlepší v historii seriálů časopisem TV Guide. Přitom ji Joey začal používat až ve čtvrté sérii.

Během posledních dnů natáčení seiálu byla Courteney Cox těhotná, což štáb maskoval volným oblečením.

Ze startu seriálu měly byty číselné označení 4 a 5. Později byly čísla změněny na 19 a 20, protože nižší řady označují byty v nižších patrech a přátelé bydleli vysoko.

James Michael Tyler dostal roli Gunthera, protože uměl zacházet s kávovarem. Jeho postava neměla původně vůbec mluvit.

V anglickém originále začínají všechny názvy epizod slovy “The One …” s výjimkou posledních dvou dílů.

Courtney Cox si přidala k jménu “Arquette”, po té co se vdala za Davida Arquette mezi sérií pět a šest. Její otec Richard L. Cox umřel v roce 2001 a tak si během deváté série upravila zpět jméno na Cox, aby uctila jeho památku.

Postava Joeyho měla hrát v seriálu “Dny našeho života”. Ve skutečnosti hrál v seriálu otec Jennifer Aniston, doktora s ruským jménem.

V jeden moment natáčela Jennifer Aniston seriál a dva filmy k tomu zároveň.

30ti vteřinové reklamy v průběhu posledního dílu se v Anglii prodávaly za 1,2 milionu liber. Nejdražší reklama v historii britské televize, s vyjímkou sportu.

První člen štábu, který dostal jako první filmovou roli v Hollywoodu byla opice Marcel.

Úvodní skladba skupiny The Rembrants se dostal na špičku hitparády.

Scéna s herci v kašně, která se opakuje v úvodních titulcích byla natočena ve studiích Warner Bros v LA ve 4 hodiny ráno. Herci dostali slova k úvodní skladbě, ale neznali hudbu, protože ještě nebyla natočená a měli tancovat.

Nikdo z Přátel nebral nikdy víc peněz, než některý další z nich. Začínali s 22,5 tisíci za epizodu a končili s 1 milionem dolarů za epizodu. Herci si mezi sebou dali ústní dohodu, že o peníze budou vždy žádat společně.

Původně se měl seiál točit kolem čtyř postav a Phoebe a Chandler měli být v pozadí. Navíc Chandler měl hrát homosexuála, což si producenti rozmysleli po té, co obsadili Matthew Perryho.

Ledničky v bytech Monicy a Joeyho byly funkční. V tom u Monicy měl štáb schované pití a další občerstvení, Joeyho byla většinou prázdná, pokud ji nebylo potřeba naplnit kvůli některým záběrům.

Gunther neměl až do půlky druhé série jméno.

Courteney Cox je jedinou, která nebyla nominovaná na Emmy za účinkování v seriálu.

Socha psa, kterou si koupil Joey patří ve skutečnosti Jennifer Aniston, která ji dostala jako dárek a nabídla ji do seriálu.

Aby se to nepletlo, tak Matt LeBlanc byl při natáčení oslovován jako “LeBlanc” a Matthew Perry byl “Matthew” nebo “Matt”.

Proslulá oranžová sedačka, kterou okupují Přátelé v kavárně Central Perk byla vyhrabána ve sklepě studia Warner Bros.

V seriálu se objevilo celkem 8 držitelů Oscara. Charlton Heston, Sean Penn, Susan Sarandon, Helen Hunt, Julia Roberts, Reese Witherspoon, Robin Williams a George Clooney.

Rossovu lesbickou exmanželku Carol hrála ve druhé epizodě Složité vztahy Anita Baron. Té se ale taková vedlejší role nezdála dost dobrá a v seriálu ji nahradila Jane Sibbett.

Scény, v kterých je Jennifer Aniston nahoře bez (v záběru jsou její záda) jako například v epizodě Bobule, se nenatáčejí před živým publikem.

Herci se pravidelně mohou potrhat smíchy během jednotlivých scén. V epizodě ze sedmé řady “Joeyho nový mozek” můžete vidět Jennifer Aniston skutečně se smát Lise Kudrow, která ‘zpívá‘ spolu s Rossovými dudami. A David Schwimmer řekl, že když se Rachel, Ross a Chandler snažili dostat pohovku nahoru po schodech, byl to “ten nejnevyčerpatelnější smích, jaký kdy zažil.“

Autor Hvězdných válek George Lucas poslal produkčnímu týmu dopis, ve kterém jim gratuloval k epizodě, ve které si Ross představoval princeznu Leiu v bikinách. Tato epizoda zahájila třetí sezónu.

Prostřední jméno Rachel je Karen, Rossovo je Eustace a Joeyho prostřední jméno je Francis.

Když Brad Pitt vstoupil poprvé do bytu Moniky, dav začal tak hlasitě křičet, že ho nemohl nikdo slyšet.

Poprvé jsme měli možnost vidět Moniku v její ranné tlusté podobě ve druhé sezóně v epizodě “Domácí video”. První den, kdy jí udělali make-up a oblékla se do kostýmu, ji Matthew Perry nepoznal.

Natočení epizody zabralo 3 až 6 hodin. Pokud vtip nezafungoval, natáčení se zastavilo a hercům byli dodány nové přepsané scénáře. Mezitím, aby diváci v publiku byli spokojení, dostávali pizzu a vodu v lahvích.

Matt LeBlanc pracuje velmi dobře se dřevem. Na střední škole studoval na truhláře, a když maturoval, vyhrál cenu “Zlaté kladivo” pro nejlepšího studenta.

Když na konkurz přišel Matt LeBlanc, měl strupy na nose a na čele, což byl důsledek opileckého flámu z minulé noci. Navíc měl na svém účtu pouze 11 dolarů. Perfektní Joey.

V úvodních titulcích epizody “Co bylo po Las Vegas” se ve všech příjmení objevila přípona Arquette. Courteney Cox se totiž zrovna vdala za Davida Arquetta, stala se tak celým jménem Courteney Cox-Arquette, a ostatní si to z legace připsali za jméno také.

Matthew Perry říká, že nesnáší, když úvodní píseň seriálu hrají pokaždé, když přijde na jakoukoli sportovní událost. Říká: “Namíří na mě kameru, hrají tu píseň a já nemohu dělat nic jiného než se připitoměle smát.“

Phoebe jako jediná z šestice přátel nepolíbila Moniku.

Pravda o líbání - ve skutečnosti všichni líbali všechny, kromě Phoebe a Monicy, které se nikdy vzájemně nepolíbily. Polibky Monicy s Rachel (při výměně bytů) a Rosse s Chandlerem (v díle, kdy si Chandler nemohl vzpomenout, která sestra to byla) byly mimo kameru.

Joey a Chandler mají v pokoji vystavenou láhev Pilsner Urquell. Někdy je to vidět.

V epizodě “Rossova kniha” se jako jeden ze zákazníků v Central Parku objevil Ian Thorpe - slavný australský plavec z olympijských her a držitel mnoha medailí. Nikdo neví, jak se do seriálu dostal, a ztvárnil pouze “křoví”.

Marcela, Rossova opičáka ze začátku seriálu, hrály dvě opičky: Monkey a Katie.

Regina Phalange a Ken Adams jsou falešná jména, která s oblibou používali Phoebe a Joey.

V epizodě “Bratrská láska” pije Joey lahvové pivo, a kdo se pozorně díval, jistě si všiml, že se jedná o českou plzeň, která je v New Yorku drahá a populární.

V epizodě “Rossův chrup” si sama sebe zahrál uznávaný modní návrhář Ralph Lauren.

Design kavárny Central Perk vznikal tak, že Kevin Bright (producent) chodil po New Yorku a fotografoval kavárny, které se mu líbily. Pak si všichni producenti a návrháři sedli dohromady a vybírali z každé kavárny to nejlepší.

Oblíbenému gauči v kavárně dávali čalouníci každý měsíc nový potah.

Monica si svoje ručníky řadí do 11 sloupců.

Natáčení “Přátel” probíhalo vždy před živým publikem v pátek večer. Vstupné bylo zdarma, ale zařídit si rezervaci stálo hodně práce a známostí.

Joeyho nejoblíbenější jídlo je sendvič.

Podle Joeyho výpočtů je kavárna Central Perk vzdálená od Chandlerova bytu přesně 97 kroků.

** SPOILER ** Tvůrci původně plánovali, že Monica skončí s Joeyem. Pak to změnili na Chandlera, a naplánovali, že Joey skončí s Phoebe. Jak ale víme, ani tenhle záměr se nakonec neuskutečnil.

V díle “Las Vegas” má Phoebe v letadle stejnou halenku s kytkou na prsou, kterou měla Drew Barrymore ve filmu Nepolíbená.

V lednu 2008 bylo potvrzeno, že Přátelé se dočkají i filmového zpracování.

Představitel Chandlera (Matthew Perry ) byl během natáčení zavislý na drogách a posléze se léčil. Na jeho postavě se to projevilo tím, že byl oteklý a přibral.

Internetové stránky fanoušků se vyžívají ve shromažďování nejneobvyklejších pitomostí v seriálu. Mezi nej nesmysly jsou Rossovy narozeniny, které jak se zdá spadají do tří měsíců (březen, říjen a prosinec). Také případ, kdy Rachel považuje Chandlera za cizího v pilotním dílu, i když se později při vzpomínkových epizodách dozvíme, že se spolu dokonce líbali.

Spoluautoři David Crane a Martha Kauffman absolvovali přes 1000 konkurzů na každou roli. První roli dostal David Schwimmer, a dokonce neprošel ani konkurzem – nadchnul producenty rolí podivínského děcka v seriálu Báječná léta v roce 1989.

Většinou se natáčení drží scénáře zuby nehty a na improvizace není čas ani prostor, ale občas se přece něco povede. Například se neplánovalo, že v epizodě Náplast na smutek spadne polštář z balkónu. V epizodě Peníze až na prvním místě měl zase Joey přiběhnout k telefonu a říct: ” Tady Bob,”ale cestou upadl tak úžasně, že to producenti nakonec v seriálu nechali.

První kandidátkou na roli Rachel byla manželka Davida Duchovnyho Tea Leoni.

Módní rámeček kolem kukátka ve dveřích Moničina bytu nebyl důsledkem tvůrčího designu. Původně na dveřích viselo zrcadlo, ale někdo ho během natáčení rozbil.

Prostřední jméno Chandlera Binga je Muriel.

V 13. díle 9. řady “Jak Monika zpívala” zpívá Monika píseň od The Pointer Sisters - I’m So Excited. Což je v překladu “Jsem tak vzrušená”.

Sestru Rachel (Jennifer Aniston) hrála Christina Applegate, která za ní získala cenu Emmy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pusa phoebe a monicy

(bara, 28. 2. 2017 19:03)

Moxna se to nebere jako libani, ale Monica a Phoebe si daly pusu, kdyz Monica odlitala na svatbu Rosse do Anglie

Popleto Michaelo

(Petr, 2. 7. 2013 9:10)

Chandler se s Rachel líbal, bylo to v desáté řadě, retrospektivní scéna z párty na vejšce kam se za Rossem přišla podívat tlustá Monica a nosatá Rachel. Chandler jí sbalil na slova "Chodim na vejšku a hraju v kapele"... :)

koukej pořádně :)

(Michaela, 27. 6. 2013 19:24)

Chandler se s Rachel nelíbal, Rachel si to pouze představovala cestou v autě, proto zapomněla odbočit.. Jinak se viděli cca minutu a na to se dá lehce zapomenout :)
Celkově zajímavých věcí tam bylo tak cca 30%

Chandler

(Fate, 11. 1. 2013 13:34)

Podle mně je Chandler nejsympatyčtější,já osobně ho mám nejrači :D